Venezuela se žene do propasti, v ulicích demonstrují tisíce lidí

Europoslankyně Dita Charanzová (ALDE/ ANO2011) se dnes v Bruselu sešla se zástupci venezuelské opozice. Ti ji informovali o poměrech v zemi, které v posledních měsících vyhnaly do ulic tisíce Venezuelanů. „Nemůžete se nazývat demokracii, pokud opoziční politici vaší země končí za své názory ve vězení, pokud lidé vaší země stojí nekonečné fronty na základní potraviny a platí za ně ceny jak na černém trhu" říká k politice prezidenta Madura Dita Charanzová, česká europoslankyně, která kvůli horšící se situaci v zemi připravila rezoluci EP situaci lidských prav ve Venezuele.

Inflace dosáhla v této zemi téměř 64 % v průběhu posledního roku. Demonstrující přitom neprotestují pouze proti rostoucím cenám, ale také kvůli nedostatku základních potravin a rostoucí kriminalitě. „Ve Venezuele skokově rostou ceny potravin, navíc na pultech přitom stále častěji potraviny i základní léky chybí úplně,“ vysvětluje důvody protestů Dita Charanzová.

Vnitropolitický vývoj žene podle Charanzové Venezuelu z demokratických vod. „Z poměrů, které zavedl, zůstává pachuť totalitářských režimů. Vzpomínky na naši předlistopadovou historii pro mě také byly jedním z motivů, proč na vývoj ve Venezuele zareagovat,“ uzavírá Dita Charanzová.