TTIP: příležitosti a výzvy pro jednotný trh aneb jsou hrozby reálné?

V Evropském parlamentu se příští týden (24. 2.) bude konat veřejné slyšení na téma TTIP - Transatlantické obchodní a investiční partnerství mezi EU a USA. Smlouva, která by měla rozšířit možnosti vzájemného obchodu na obou stranách oceánu, má své příznivce i odpůrce. Otázky, kterými se bude slyšení zabývat, proto patří právě k těm nejvíce diskutovaným: jaký vliv bude mít TTIP na ochranu spotřebitele, resp. na standardy, které mají občané v EU garantovány při nákupu potravin i dalšího zboží. „K těmto tématům, které obyvatele EU zcela logicky zajímají nejvíce, nebudou hovořit pouze politici, ale hlavně ti, kteří jsou v denním kontaktu s realitou – zástupci spotřebitelských organizací a certifikačních autorit. Oni by měli odpovědět na otázku, zda je strach ze snížení kvality nabízeného zboží reálný, případně i na to, kde bychom v rámci vyjednávání neměli ustupovat, na čem za EU trvat,“ vysvětluje europoslankyně Dita Charanzová, která bude na slyšení vystupovat jako členka výbor pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele (IMCO).

Druhý blok diskuze bude věnován automobilovému průmyslu, pro nějž je podpis dohody také mezníkem dalšího rozvoje. Na závěr slyšení vystoupí mj. Ignacio Bercero, hlavní vyjednavač TTIP za EU, který na podzim navštívil také Prahu.

TTIP je připravovaná dohoda mezi EU a USA. Mezi dalšími mezinárodními smlouvami je bezprecedentní objemem vzájemného obchodu, který by podléhal jejím pravidlům. EU a USA jsou největšími světovými obchodníky a investory obecně, sobě navzájem i pro většinu třetích zemí. Vytvářejí bezmála polovinu světového HDP a třetinu celkového světového obchodu. USA znamená trh s 300 miliony potenciálních zákazníků. Vyjednávání o podobě TTIP začala v létě 2013, první konkrétní výstupy se očekávají v průběhu letošního roku.