Zařízení eCall od 2018 v každém novém voze

 

Evropský parlament dnes rozhodoval o osudu tzv. eCall projektu. eCall je zařízení, které by mělo být od 1. 3. 2018 povinnou součástí všech nově vyráběných vozů. eCall v případě dopravní nehody sám dokáže mobilizovat záchranný systém - informaci o místě nehody by okamžitě vyslal složkám záchranného sboru.

"Bezpochyby se jedná o krok vedoucí k zajištění větší bezpečnosti na silnicích a záchraně lidských životů. Dnes jsem nicméně podpořila návrh, aby bylo možné zařízení manuálně odpojit, pokud to řidič uzná za vhodné. Domnívám se, ze bychom měli mít svobodnou volbu rozhodnout se, zda chceme e-call využívat či nikoli. Ačkoli by systém neměl být zneužíván ke sledování například polohy auta, souhlasím s tím, že bychom si měli i v dnešní době rozhodovat sami o svém soukromí, rozumím proto také obavám o nakládání s našimi daty," vysvětluje europoslankyně Dita Charanzová (ANO2011/ALDE) proč podpořila dnešní pozměňovací návrh.

Tento návrh frakce ALDE ovšem nenašel potřebnou podporu v Evropském parlamentu, v platnosti tak zůstává rozhodnutí o zabudování eCall zařízení s automatickým režimem.