Bude další Google z EU? Ansip představil digiStrategii

Andrus Ansip, viceprezident Evropské komise pro digitální trh, dnes (6.5.2015) představil strategii Evropské komise pro digitální trh. "Jsem ráda, že je Strategie na světě. Je to  jasný signál, že se Unie hodlá věnovat k modernizaci digitálního prostředí. Měli bychom umět dojít tak daleko, aby příští Google nebo jiný podobný gigant virtuální sféry mohl vyrůst na starém kontinentu a nehledal útočiště v USA," říká europoslankyně Dita Charanzová (ANO2011/ ALDE), která je autorkou koncepce pro rozvoj digitálního prostředí z dílny europarlamentní frakce ALDE. Naráží tak zejména na nevyhovující podmínky pro rozvoj online firem, které často opouští EU a odchází například právě do USA.

 

Strategie přináší některá konkrétní opatření, která by během dvou let měla být implementována v praxi. Jejich zavedení má přispět k vytváření jednotného digitálního trhu, který již nebude složen z osmadvacítky digitálních trhů jednotlivých členských zemí. Počítá mj. s odstraněním hranic při doručování zásilek mezi státy. "Cena za dopravu je jedna z překážek, kterou spotřebitelé i obchodníci často uvádí jako důvod, proč se spoléhají na tuzemský trh a nerozhlíží se za hranicemi vlastní země. Pokud by se podařilo racionalizovat výši poštovného v tom smyslu, že by se platilo skutečně podle překonané vzdálenosti a nikoli podle toho, zda zásilka překročila hranice státu, určitě by to uvítaly obě strany," vysvětluje Dita Charanzová.

 

K dalším krokům, které vzešly z dílny Andruse Ansipa patří i sjednocení spotřebitelských práv v rámci jednotného digitálního trhu a také odstranění praxe, kdy je cena online určována podle IP adresy, resp. podle státu, v němž je objednávka prováděna. "Pokud si objednáváte hotel v Itálii, často se vám stane, že ze stránek hotelu jste přesměrováni zpět na českou verzi nabídky. Děje se tak právě na základě IP adresy vašeho počítače a cena pro vás pak bývá vyšší. V praxi jsou to jasně diskriminační postup, který je již dávno zakázán: dvojí ceny pro cizince a tuzemce," vysvětluje Dita Charanzová.

 

"Strategii vítám, beru ji jako první výkop na dlouhé cestě, která nás v tomto ohledu čeká. Věřím, že v dalších krocích budeme ještě o něco odvážnější," uzavírá Dita Charanzová.