Europoslanci ANO podpoří zachování tzv. svobody panoramatu

Evropský parlament bude ve čtvrtek hlasovat o zprávě týkající se reformy autorských práv v EU. Veřejnost v řadě navržených opatření nejvíce zaujala informace o tom, že by mohla být omezena tzv. svoboda panoramatu, tedy využívání fotografií budov, soch a dalších objektů ve veřejném prostoru.

Zpráva německé europoslankyně Julie Redaové vzbudila ve všech zemí EU vlnu nesouhlasu a  proti se v peticích vyslovily desetitisíce lidí. „V této fázi projednávání se ještě nejedná o přímou legislativní úpravu, ale o doporučení parlamentu pro Evropskou komisi, která bude úpravu teprve připravovat. I tak ale považujeme za důležité prohlásit, že omezení svobody panoramatu není vhodné,“ uvádí Dita Charanzová jménem europoslanců za ANO. Vedoucí delegace ANO a 2. místopředseda frakce Pavel Telička dodal, že "jiná pozice europoslanců za ANO ani na minutu nepřipadala v úvahu. Proto jsme také po nešťastném vyústění jednání právního výboru EP vedli bezpočet jednání s cílem nápravy."

„Ve čtvrtek budeme hlasovat pro návrh, který žádá zachování současného stavu. Zpřísnění pravidel pro použití fotografií z veřejného prostoru by komplikovalo život nejen profesionálním fotografům a filmařům, ale například také webovým stránkám typu wikipedie, která po mnoho let shromažďuje fotografie objektů z celého světa.“

„Svoboda panoramatu je dnes již omezena například ve Francii. Dochází zde k absurdním situacím, kdy například Eiffelova věž sama o sobě fotografována být může, ovšem její osvětlení již autorskému zákonu podléhá. Kdokoli tak může se svými fotografiemi Eiffelovky nakládat podle svého, ale noční fotky při umělém osvětlení už podléhají omezení,“ upozorňuje Dita Charanzová. Europoslanci za ANO připomínají, že sporný návrh je součástí širší koncepce zahrnující další opatření z digitální strategie, která považují za podstatná a plně je podporují.