Člověk v tísni oceněným Evropským občanem

Cenu evropského občana, kterou udílí Evropský parlament, získala letos za Českou republiku mj. humanitární organizace Člověk v tísni. Cenu předala řediteli organizace Šimonu Pánkovi europoslankyně Dita Charanzová, která kandidaturu organizace navrhla.

Nevládní nezisková organizace Člověk v tísni již více než dvě desetiletí pomáhá v mnoha zemích po celém světě lidem v nesnázích. „S činností organizace jsem se osobně setkala při třech různých příležitostech - na Srí Lance několik málo dní po tsunami, v Bruselu, kde si Člověk v tísni vybudoval postavení jedné z nejuznávanějších  nevládních organizaci EU a letos na Ukrajině, kde patři mezi tři hlavní humanitární organizace. Pokaždé jsem z toho setkání měla stejný dojem - jsou rychle tam, kde je potřeba, mají odvahu vydávat se do nejrůznějších oblastí, pracují se vší pokorou a skromností a dokáží přicházet s novými nápady, jak pomáhat. Člověk v tísni nakonec prokazuje svoji akceschopnost i nyní, kdy se napříč Evropou vydaly na cestu tisíce lidí, kterým neváhal začít poskytovat humanitární pomoc taktéž. Každopádně odvádí ohromný kus práce a jsem ráda, že to uznal i Evropský parlament", uvedla při předávání ceny europoslankyně Dita Charanzová.

Cena se udílí každý rok a právo předkládat návrhy kandidátů mají poslanci Evropského parlamentu, přičemž každý poslanec může každý rok předložit jeden návrh. O vítězi pak rozhodují národní poroty. Cenou evropského občana ocenil v letošním roce Evropský parlament celkem 47 občanů a organizací ze všech 28 členských států EU. Ocenění za rok 2014 získala mj. Nadace Naše dítě, kterou nominovala také Dita Charanzová.