Dopis Dity Charanzové prezidentu Madurovi podepsalo 240 poslanců

Dopis české europoslankyně Dity Charanzové adresovaný venezuelskému prezidentu Nicolasi Madurovi podepsalo 240 poslanců - 90 členů Evropského parlamentu z různých zemí i politických frakcí a 150 členů parlamentů zemí Latinské Ameriky. Europoslankyně iniciovala tuto podpisovou akci spolu s poslankyní Argentiny Cornelií Schmidt-Liermannovou. Dopis, který poslankyně odeslaly 14. října, žádá přítomnost nezávislých pozorovatelů při nadcházejících volbách ve Venezuele.

Dopis vyzývá Nicolase Maduru, aby během prosincových (6. 12.) voleb povolil v zemi přítomnost mise evropských a amerických poslanců, kteří by zde působili jako mezinárodní pozorovatelé. „Demokratický průběh voleb je pro Venezuelu na dlouhou dobu jedinou výraznou šancí jak změnit poměry v zemi. Opoziční politici do nich proto vkládají velké naděje a proto i já považuji podporu zbytku světa obzvlášť v tuto chvíli za velmi důležitou. Musím říci, že počet podpisů poslanců z obou břehů Atlantiku mě příjemně překvapil,“ vysvětluje Dita Charanzová, proč spojila síly se svoji argentinskou kolegyní a společně iniciovaly tuto podpisovou akci.

Venezuela se již více jak rok potýká se silně restriktivní politikou současného prezidenta Madura, který zemi přivedl na pokraj krachu. Chybí základní potraviny, léky, inflace dosahuje stovek procent. Restrikce prezidentova režimu silně pociťuje i politická opozice. „Před nemnoha týdny poslal soud ve vykonstruovaném procesu na více než 13 let do vězení Leopolda Lopeze, jednoho z hlavních odpůrců režimu. Vězněn je také starosta Caracasu Antonio Ledezma a dalších více než 70 politických odpůrců režimu,“ popisuje poměry v zemi Dita Charanzová.

Europoslankyně Dita Charanzová nominovala na Sacharovovu cenu 2015 právě opoziční politické uskupení ve Venezuele „Mesa se la Unidad Democrática", během uplynulého roku také prosadila dvě rezoluce Evropského parlamentu odsuzující kroky režimu prezidenta Nicolase Madury.