Nové garance při nákupu letenek online

Evropský parlament dnes schválil směrnici o tzv. cestovních balíčcích. Nová úprava by měla proti krachu letecké společnosti chránit turisty, kteří si v jednom balíčku kupují letenku online spolu s dalšími službami, jako je například ubytování či pronájem auta. „Na rozdíl od klientů cestovních kanceláří nejsou tito turisté chráněni proti úpadku letecké společnosti. Jsem ráda, že se v tomto směru pohneme vpřed, nemohu se ale ubránit dojmu, že tato směrnice mohla platit už dávno. Opět se potvrzuje, že legislativa tempu technologického vývoje nestačí,“ říká europoslankyně Dita Charanzová, zpravodajka předkládané směrnice za frakci ALDE.

Směrnice pamatuje i na situace, kdy dojde ke změně ceny objednaných služeb. „Pokud služba zdraží o více než 8 % oproti původní nabídce, může klient již objednanou službu bezplatně zrušit,“ vysvětluje Dita Charanzová. V národní legislativě by se úprava měla promítnout nejpozději do osmnácti měsíců od schválení směrnice Evropským parlamentem.

S nedořešenou otázkou pojištění při nákupu online se potýkali v roce 2009 klienti zkrachovalé společnosti SkyEurope, jichž zůstali po Evropě tisíce bez zpáteční letenky. Cestu zpět si museli uhradit ze svého, v případech, kdy ještě neodcestovali, se letenka stala bezcennou.