Návrh směrnice o kontrole zbraní byl dnes v EP silně kritizován

"Černý trh se zbraněmi je dost možná jediná oblast vnitřního trhu, která funguje až příliš dobře," vytkla dnes při prvním projednávání směrnice o zbraních europoslankyně Dita Charanzová zástupci Evropské komise, která návrh představovala. Dita Charanzová je koordinátorkou ve výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele za frakci ALDE.

"K návrhu byla vedena obsáhlá a bouřlivá diskuze. Na jejím konci Evropská komise pod tíhou argumentů připustila, že jednotlivé pasáže návrhu bude nutné upravit tak, aby její výklad byl zcela jasný. Aby tak nebylo možné, že legitimní držitelé zbraní by v EU byli omezováni na svých právech. Právě nejednoznačnost výkladu a technické nedostatky byly nejsilnějším argumentem v dnešní debatě," vysvětluje Dita Charanzová.

Europoslanyně přesto poukazuje na nutnost spěšného přijetí Směrnice, která by přispěla k potírání nelegálního obchodování se zbraněmi, Komisi také kritizuje za předchozí velmi liknavý přístup a přílišnou benevolenci vůči zemím, kde je možné koupit volně tzv. deaktivované zbraně, jež jsou po malém zásahu opět plně funkční.