Pravidla pro online nakupování budou v celé EU stejná

Komisařka Věra Jourová dnes předložila návrh nové legislativy na tzv. Digitální kontrakty. Jedná se o dlouho slibovanou úpravu, která by měla do dvou let v celé EU sjednotit podmínky pro nakupování online – jak digitálního obsahu, tak i běžného zboží. Zpravodajka ALDE frakce za tuto oblast, česká europoslankyně Dita Charanzová k tomu říká:  

“Komise si pro kultivaci digitálního prostředí v Unii vytyčila ambiciózní cíle, předložením dnešního návrhu si může odškrtnout další z úkolů. Jsem ráda, že jsme se dopracovali ke konkrétní podobě návrhu.

Očekáváme, že víc než polovina dárků pod evropskými stromečky bude letos nakoupena online, digitální prostředí je budoucnost pro byznys, spotřebitel by se v něm měl cítit jistě a sebevědomě, vědět jaká jsou jeho práva - stejně jako v kamenných obchodech. Nedávný průzkum evropské agentury ANEC ukázal, že nejčastější důvod, proč se občané EU vyhýbají nakupování v e-shopech mimo svou domovskou zemi, jsou právě obavy z řešení případných problémů a vracení zboží. Toto je cesta, jak to změnit, umožnit spotřebitelům vybírat si v co nejširší nabídce jednotného evropského digitálního trhu,“ uzavírá Dita Charanzová.