Europoslanci žádají zveřejnění závěrů z jednání EU - Turecko

"Výsledky jednání zástupců Evropské unie s Tureckem, která proběhla na konci listopadu, jsou tak trochu zahaleny tajemstvím,“ říká česká europoslankyně Dita Charanzová, která spolu s dalšími 33 kolegy podepsala dopis adresovaný předsedovi Komise Jean Claude Junckerovi a viceprezidentovi Fransi Timmermansovi. V listu poslanci žádají zveřejnění detailních závěrů z jednání.   

Dne 29. listopadu byl prezentován společný postup Turecka a EU na řešení migrační krize, a to zejména v otázce podpory uprchlických táborů v Turecku. Nad jakékoli pochybnosti šlo o významné setkání, obě strany se mj. shodly i na nutnosti oživit  přístupový proces Turecka do EU. Následná ujednání se týkala finanční podpory a výhledového uvolnění vízové povinnosti pro Turecko. „Tyto závěry jsou velmi podstatné. Měli bychom mít velice přesný obrázek o tom, co všechno bylo dohodnuto,“ píší poslanci v listu.

Poslance zejména znepokojuje fakt, že se Evropská komise pravděpodobně zavázala dokoncit již v prvním kvartálu příštího roku přípravné práce k otevření řady významných přístupových kapitol pro Turecko, aniž by tyto otázky předtím projednala s členskými státy EU28. Nejasné zůstává přesné znění dopisu, který po jednání předseda EK adresoval tureckému premiérovi. O jeho existenci se během debaty Evropské komise a Rady v Evropském parlamentu zmínil místopředseda EK Timmermans. V dopisu měla Komise ujistit svůj turecký protějšek o záměru otevřít přístupové kapitoly týkající se mj. energetiky, soudnictví a základních práv, bezpečnosti, vzdělání apod. V tureckých médiích byli následně citováni nejmenovaní představitelé země, kteří tvrdí, že tento dopis je třeba považovat za závazek EU.

„S kolegy proto představitele Komise žádáme o zveřejnění tohoto dopisu, stejně jako jakýchkoli dalších dokumentů, které by do výsledků jednání z konce listopadu vnesly světlo a vyvrátily tak všechny možné pochyby, dohady a spekulace, které se kolem závěrů z jednání vytvořily,“ uzavírá Dita Charanzová.

www.marietjeschaake.eu/2015/12/letter-to-european-commission-president-juncker-and-first-vice-president-timmermans-on-the-deal-between-the-eu-and-turkey/