Členkou vyšetřovací komise k aféře VW bude jmenována Dita Charanzová

Evropský parlament dnes jmenuje členy vyšetřovací komise, která bude zkoumat možné porušení pravidel v souvislosti s aférou VW. Zasedne v ní mj. také česká europoslankyně Dita Charanzová: „Evropský parlament považuje celou aféru za velmi alarmující a rozhodl se důkladně prošetřit možná pochybení ze strany Evropské komise či členských států. Ustavení podobných komisí je spíše výjimečné, EP k němu přistupuje v průměru jednou za deset let.” 

Vyšetřovací komise se bude zabývat mimo jiné tím, zda samotná EK nebo i členské státy EU nezanedbaly dohled nad emisními testy automobilek a nepostupovaly až příliš laxně. „Rovněž se budeme ptát, proč nebyla představena nová, přísnější metodika měření emisí dříve než v loňském roce – až jako reakce na zmíněný skandál, když to legislativa požaduje již od roku 2007,” vysvětluje Dita Charanzová.

„Věřím, že se nám podaří najít odpovědi na otázky, které si majitelé vozidel od vypuknutí skandálu, tedy již od září loňského roku kladou a zatím marně čekají na jakékoliv informace. Cílem by mělo být tato fakta objasnit a předložit veřejnosti, abychom znovu obnovili důvěru spotřebitelů v evropský automobilový průmysl. Celá záležitost je velice závažná, našim občanům dlužíme vysvětlení,” uzavírá Dita Charanzová.