Tisíce dětských běženců v EU mohou končit jako otroci zločineckých gangů

Několik poslanců Evropského parlamentu podepsalo v minulých dnech dotazy adresované Evropské komisi. Žádají informace o pohřešovaných dětských uprchlících, kteří přicházejí do Evropy bez dospělého doprovodu. Podle Europolu se jen za loňský rok ztratilo na cestě starým kontinentem nejméně deset tisíc takových dětí.

„Podle Europolu tvoří děti z milionu uprchlíků, kteří vloni přišli do Evropy, nejméně 27 %. Podle některých humanitárních organizací je tento odhad ještě velmi podhodnocený. Předpokládá se, že pohřešované děti, které přicházejí samotné, často končí v rukou zločineckých gangů, že dochází k jejich zneužívání pro prostituci nebo jiné novodobé formy otroctví,“ vysvětluje důvody pro písemnou interpelaci Komise jedna z jejích signatářů, česká europoslankyně Dita Charanzová.

Otázky adresované Evropské komisi se zajímají zejména o počtech oficiálně registrovaných dětí bez doprovodu, které vstoupily na území EU a zda o dalším pohybu těchto dětských uprchlíků existuje nějaká navazující evidence. „V neposlední řadě nás také zajímá, jak se hodlá Komise postavit k problematice zneužívání těchto dětí – jak zajistí, aby proti své vůli nekončily ve zločineckých skupinách,“ uzavírá Dita Charazová.