Komentář k brexitu

Dnešek je černým pátkem Evropské unie, začátek odcházení Spojeného království z EU je rozhodně velkým krokem do neznáma. Jsem zvědavá na plnění slibů, které příznivci odchodu dostali od politických odpůrců EU. Jsem přesvědčena, že časem přijde v Británii velké rozčarování nad tím, jak 23. 6. 2016 rozhodli.

Určitě lze očekávat politickou i hospodářskou nestabilitu. Ta se bohužel nemusí týkat jen samotné Británie, kde trhy už jednoznačně reagují, ale mohou ji pocítit také evropské a české firmy.

Výsledek referenda může být živnou půdou pro nebezpečně populistické i extrémní politiky také v dalších evropských zemí. Stmelit zbývajících 27 států, nedopustit, aby se podobný scénář opakoval v dalších zemích, bude ohromná výzva pro evropské politiky. Možná ta největší, které za dobu své existence EU čelí. Nikdo nepochybuje, že Unie potřebuje projít hlubokou vnitřní reformou.

Nyní čekají Unii i Velkou Británii velmi náročná jednání o následném scénáři. Faktické opuštění Unie může Britům trvat měsíce, ale také třeba několik let. Jsem osobně velmi zvědavá na podmínky, které budou vzájemně vyjednány, na pozici, kterou Británie nyní už pouze vedle Unie zaujme.