Oblíbený seriál si pustíme i na dovolené

Evropský parlament se s Komisí dohodl na nové podobě pravidel umožňující sledovat předplacený digitální obsah v rámci celé EU, tedy nikoli pouze v rámci domovského státu jako doposud. „Dohodu institucí vítám a věřím, že ji uvítají i všichni uživatelé, kteří se dnes s omezením potýkají při každé cestě za hranice Česka. U nás klasickou službou v tomto režimu je například program HBO GO. Evropskou unii bychom měli vnímat jako jeden celek a nikoli jako 28 autonomních oblastí i v těchto souvislostech,“ říká česká europoslankyně Dita Charanzová.

Uživatelé předplaceného online obsahu dnes při cestě mimo ČR nemohou sledovat program, který si předplatili ve své domovské zemi, ať už se jedná o filmy, videa, živé přenosy, hry či hudbu. Licenční pravidla zamezují přenosu do jiných států. Nová právní úprava se bude vztahovat jak na všechna nová předplatná, stejně tak ale i na již dříve zakoupené obsahy, aby byl i v těchto případech občanům EU zajištěn přístup v jiných státech Unie, pokud vycestují za prací, studiem či na dovolenou.

Opatření se týká placených obsahů, v případě přístupu zdarma je rozhodnutí ponecháno na provozovatelích platforem, i oni ale budou mít možnost zpřístupnit svůj obsah bez omezení v celé EU.