Evropský parlament přijal dohodu CETA

„Jsem přesvědčena, že CETA bude mít na české i evropské hospodářství velmi pozitivní dopad. Kromě otevření veřejných zakázek pro evropské dodavatele CETA garantuje odstranění cel, otevření trhu se službami, vzájemné uznávání kvalifikací a snadnější vysílání pracovníků. Pro Česko je určitě dobrá zpráva i to, že Kanada souhlasila s ochranou některých značek o původu výrobků, mezi nimi třeba Žatecký chmel a České pivo,“ připomíná Dita Charanzová.

 

K protestům, které přijetí dohody provázely, česká europoslankyně dodala: "Kanada má jedny z nejpřísnějších standardů kvality potravin na světě. Pokud tu dnes někdo veřejně prezentuje obavy o ochranu evropských spotřebitelů, buď slepě věří konspiračním teoriím, nebo je sám vytváří."

 

Do Kanady dnes exportuje zhruba tisícovka českých společností, 38 % z nich tvoří malé a střední podniky. „Výhody CETA ocení hlavně firmy menší a střední, které se dnes potýkají s mnohými překážkami. V Česku je 900 tisíc pracovních míst přímo závislých právě na vývozu do třetích zemí, vývoz z Česka do Kanady navíc v posledních letech stoupá, takže příznivější podmínky by určitě mohly české firmy povzbudit v dalších aktivitách za oceánem,“ míní Dita Charanzová.

 

Kanada představuje trh s 35 miliony obyvatel, podle některých odhadů by vzájemná obchodní bilance Kanady a Unie mohla díky CETA vzrůst o více než pětinu. Kanada v rámci CETA vůbec poprvé ve své historii otevírá své veřejné zakázky pro zahraniční dodavatele, a to i na úrovni provincií, teritorií a municipalit, které rozdělují největší objem veřejných prostředků skrze veřejné zakázky.