Digitalizace finančních služeb sníží ceny a rozšíří nabídku produktů

Evropský parlament podpořil návrh Komise k lepší dostupnosti finančních služeb po EU, resp. snadnějšímu přeshraničního přístupu k produktům z oblasti bankovnictví, pojišťovnictví, investování, crowfundingu apod. Větší konkurence by měla vyvinout rozšířit nabídku a tlak na snížení cen.

V tzv. materiálu FinTech doporučil navíc vytvoření akčního plánu, který by se detailněji věnoval specifickým problémům a udělal tím další krok k tomu, abychom také digitální prostředí EU mohli považovat za jednotné, tj. bez vnitřních hranic.

Opatření směřuje zejména ve prospěch spotřebitelů – nejen jednotlivců, ale například i menších firem, které se často potýkají s nevýhodnějšími podmínkami pro úvěr apod. Zákazníci se nebudou muset omezovat pouze na stávající nabídku finančních produktů na domácím trhu. Stejně jako poskytovatelům služeb bude umožněn snadnější vstup k nám, čeští spotřebitelé budou moci jednodušším způsobem získat produkty z jiných zemí EU.

V Česku je dnes poptávka po zahraničních produktech tohoto typu velmi omezená, Češi se ukazují jako poměrně konzervativní zákazníci, 69 % z nich uvedlo, že jsou spokojeni s tím, co jim nabízí společnosti u nás. Věřím, že zjednodušením podmínek se tento trend může otočit a začneme se více porozhlížet po dalších nabídkách. Odstraněním byrokratických překážek pro zákazníky i poskytovatele vznikne větší konkurence i na našem trhu a větší nabídka přinese kromě lepšího výběru také tlak na snížení cen.