Smírčí jednání s Venezuelou nikam nepovede

Snad s výjimkou Kuby se toho v českých médiích o Latinské Americe moc nedočteme. Poslední dobou ale prosakují do zahraničních rubrik zprávy o situaci ve Venezuele, která je bezpochyby časovanou náloží regionu. V přímém přenosu sledujeme, jak dokáže diktátorský režim dovést zemi bohatší na ropu než Saudská Arábie k ekonomické a humanitární krizi. Inflace v zemi letos velmi pravděpodobně přesáhne 700 %. Podle zprávy OSN ztratil v průměru každý Venezuelan 9 kg váhy. Humanitární organizace přitom mají do země zapovězený vstup, přestože zde chybí přístup k základním potravinám i k naprosté většině léků.

A Evropa? Zatím víceméně přešlapuje na místě a neví, zda a kdy s diktátorským režimem přitvrdit. Vypadá to, že levicové názorové proudy ve vedení některých států, tak i v poslaneckých lavicích Evropského parlamentu odmítají přijmout (alespoň veřejně) myšlenku, že by se socialistický předák mohl změnit v diktátora. V diktátora, který má na rukou krev svých odpůrců, který drží ve vězení politické vězně, volně nakládá s ústavou, nerespektuje výsledky svobodných voleb a navíc nad zemí neustále utahuje otěže. Od roku 2014 se mi podařilo prosadit tř i (ze 4) rezolucí EP vůči Venezuele. Od samého začátku ale také říkám, že to nestačí. Spolu s deklarací nesouhlasu bychom měli přitvrdit, uvalit sankce na lidi zodpovědné za stav, v němž se dnes země nachází. 

S evropskou levicí jsem na téma Venezuela zažila bezpočet jednání. Jakékoli sankce proti Madurově režimu vždy striktně odmítli. Zatímco situace ve Venezuele eskaluje a Donald Trump s přitvrzením sankcí neváhal ani minutu a nedávno nevyloučil ani možnou vojenskou intervenci v zemi (což by mělo fatální následky zejména na civilním obyvatelstvu), EU se zacyklila na snaze o jakési smírčí jednání, které, jak všichni vidíme, nikam nevedou. Pokud má být Evropa na mezin&a acute;rodní scéně důležitým aktérem, musí být sama v takových otázkách, jako je současná situace ve Venezuele, rozhodnější a důraznější.

 

Dita Charanzová, poslankyně Evropského parlamentu

Publikováno v Lidových novinách, 14. 9. 2017