Jak snížit počet obětí dopravních nehod?

Na evropských silnicích v loni přišlo o život 25 500 lidí. Přesto se evropské silnice řadí k nejbezpečnějším na světě. Evropský parlament se dnes zabýval otázkou, jak tento stav ještě zlepšit. Pomoci by měla i povinná montáž asistenčních bezpečnostních systémů.

„95 % všech nehod je způsobeno lidským selháním, nepozorností, špatným vyhodnocením situace apod. Technologicky už dnes ale umíme řadu věcí ošetřit, auta umí na řadu nebezpečných situací zareagovat automaticky. Mohou mít třeba zabudovaný automatický systém nouzového brždění při rozpoznání chodce či cyklisty. Ti přitom v městských oblastech tvoří 43 % obětí! Pokud jsou dnes takové technologie k dispozici, měli bychom je využívat v širší míře už pro povinnou běžnou výbavu vozu. Bezpečnost, ochrana zdraví a životů nesmí být otázkou ceny. Je tedy potřeba hledat takový kompromis, který bezpečná auta nebude činit cenově nedostupnými. Vzhledem k seskupování technologií by se rozumně definovaná povinná výbava nemusela nijak zásadně promítnout do cen vozů,“ říká Dita Charanzová.

Evropský parlament doporučuje postupné zavádění těchto předpisů do stávající legislativy i s ohledem na automobilový sektor tak, aby se dokázal na nové podmínky adaptovat. Kromě povinné asistence navrhuje i další rozvoj cyklistických tras či lepší dostupnost databází jako zdroje informací, které mohou pomoci nehodám předcházet.