Sacharovovu cenu převzali zástupci venezuelské opozice

Sacharovovu cenu v Evropském parlamentu převzali zástupci demokratické venezuelské opozice. „S rodinami vězněných demokratických politiků jsem v úzkém kontaktu. Vím, že je cena velmi potěšila. Vnímají ji jako silné symbolické gesto, podporu od demokratické části světa,“ říká Dita Charanzová, která je autorkou několika rezolucí EP proti Madurově režimu. Venezuelskou opozici navrhovala na Sacharovovu cenu už před dvěma lety, teprve letos její frakce ALDE se svojí opakovanou nominací uspěla.

 

„Byla bych ráda, kdyby se nám podařilo v dalších krocích přijmout i mnohem tvrdší sankce, než na kterých jsme se zatím byli v EU schopni shodnout. Měli by je pocítit zejména představitelé Madurova režimu, ať už zákazem vstupu do EU nebo zmražením majetku, který zde mají,“ říká Dita Charanzová. Podle jejích slov se dosud přísnějšímu postupu bránily zejména levicové strany v Evropském parlamentu, i ty ale pomalu mění svůj přístup.

 

Z Venezuely do Štrasburku převzít cenu přijel například bývalý starosta Caracasu Antonio Ledezma, který nedávno z vězení uprchl, rodina dalšího politického vězně Leopolda Lopeze či předseda Národního shromáždění Venezuely Julio Borges. Ten byl do funkce jmenován na základě výsledku demokratických voleb, následně diktaturou Nicolase Madura odstraněn z rozhodovacích procesů i pravomocí.

 

„Situace ve Venezuele dospěla nejen k diktatuře a totální nesvobodě, ale také do rozsáhlé humanitární krize. Inflace v letošním roce dosáhla 1400 %, v lékárnách chybí víc než 85 % léčiv, k dostání nejsou nejzákladnější potraviny, zablokovaná je přitom jakákoli humanitární pomoc. Nicolas Maduro dokázal kdysi jednu z nejbohatších zemí světa nechat padnout na úplné dno,“ uzavírá Dita Charanzová.