EU a Británie se významně posunuly v jednáních o brexitu

„Jednání o brexitu se v posledních týdnech a měsících nevyvíjela podle našich představ. Na konkrétní výsledky první fáze jednání jsme čekali poměrně dlouho a tak jsem ráda, že jsme se konečně mohli pohnout z místa a máme na stole politickou dohodu o odchodu Velké Británie z EU. Je tu například posun v otázce práv obyvatel Unie, kteří trvale žijí v Británii, a to považuji za podstatné.

 

Přijatá rezoluce Evropského parlamentu přivítala zejména shodu v otázce občanských práv, která říká, že všichni občané EU27, kteří dnes legálně pobývají ve Velké Británii, budou mít zaručena veškerá práva daná legislativou EU. K prověření o setrvání v zemi by měla sloužit jednoduchá administrativní procedura. „Britové přislíbili jednoduchý a uživatelský přátelský dotazník, povolení k setrvání v zemi bude uděleno doživotně a automaticky by se mělo vztahovat například také na nově narozené děti těch, kteří takový status získají,“ říká Dita Charanzová. První kola jednání přinesla také klíčovou shodu v otázce budoucí hranice mezi Irskem a Severním Irskem.

 

„Neznamená to, že je vyřešeno vše, není to ani bianco šek pro Británii, že Parlament bude souhlasit se zněním finální dohody o odchodu z EU. Je to ale důležitý krok k tomu, že můžeme zahájit jednání o tom, jak naše vztahy budou vypadat ve chvíli, kdy UK přestane být členem EU.

 

V tuto chvíli osobně vnímám jako nejpalčivější oblast bezpečnosti a obchodních vztahů. Velká Británie představuje pro Česko čtvrtý největší exportní trh, pro české firmy je tedy co nejužší obchodní vazba Unie na ostrovní stát velmi důležitá. O výhodách společné bezpečnostní politiky snad dnes nemusím nikoho přesvědčovat, je každopádně v zájmu nás i Britů řešit bezpečnost společně,“ uzavírá Dita Charanzová.