Stav demokracie a vlády práva v Polsku bylo dnes předmětem hlasování EP

Znepokojivá situace týkající se stavu demokracie a vlády práva v Polsku, zejména v souvislosti s ohrožení nezávislosti soudnictví v Polsku, byla dnes předmětem hlasování Evropského parlamentu.

„Parlament dnes vyjádřil svůj souhlas se zahájením dalších kroků vůči Polsku a vyzval Radu, aby postupovala podle příslušných ustanovení k aktivaci tzv. článku 7. Tak daleko EU vůči své členské zemi zatím nikdy nemusela postoupit. Polsko nebylo ochotné reagovat na výtky Evropské komise a tak je současná situace logickým vyústěním dosavadního vývoje. Situaci nepovažuji za šťastnou, neměla dojít tak daleko, faktem ale je, že polská vláda dlouhodobě ignoruje veškeré apely, které vůči ní zazněly. Nezávislost Ústavního soudu a celého soudnictví je jedním ze základních pilířů, na nichž vyspělé demokracie, včetně zemí EU, fungují. Je třeba je chránit.

Vývoj v Polsku a zejména pak v oblasti soudnictví je sledován unijními institucemi od legislativních změn, které proběhly v roce 2015, nikdo tedy nemůže říci, že Polsko nemělo dostatek času k nápravě věcí či alespoň k projevení dostatečné vůle se problémem zabývat a hledat vhodné řešení," říká Dita Charanzová.