Obchodní válka USA vs. EU?

V Evropském parlamentu proběhla debata o rozhodnutí USA zavést cla na dovoz oceli a hliníku. Evropská komise již dříve uvedla, že je připravena na toto rozhodnutí případně zareagovat podobnými kroky. Zde komentář Dity Charanzové k problematice:

 

„Zavedení cel na ocel a hliník by Evropa tvrdě pocítila, české firmy nevyjímaje. Nejde jen o ztrátu konkurenční výhody na americkém trhu pro přímé dovozce a jejich subdodavatele. Jako druhotný efekt by na evropský trh jako tsunami zamířily komodity z dalších koutů světa, které by jinak hledaly uplatnění právě na americkém trhu.

 

Věřím proto, že evropská diplomacie nyní jedná na plné obrátky. Obchodní válka s USA by neměla vítěze. Obě strany by se jen triumfovaly v recipročních opatřeních, nic dobrého by to nepřineslo spotřebiteli, firmám a nakonec ani ekonomikám na obou stranách Atlantiku. Místo jednostranných opatření, by USA měly společně s EU jednat se zeměmi jako Čína a řešit jejich nadprodukci a dumpingovou politiku. 

 

Svět se ubírá směrem k větší liberalizaci obchodu a to je podle mne jediná možná cesta. Zavádění cel by byl krok zpět, proti tomuto trendu. Pokud USA začnou obchodní válku, musí byt Evropa připravena okamžitě zareagovat přijetím adekvátních protiopatření jak vůči USA a také opatřeními na ochranu evropského trhu.“