Obchodní dohoda po brexitu ovlivní byznys řady firem

Další kola jednání o vztahu EU s Velkou Británií po brexitu bylo dnes téma i pro Evropský parlament. Podle Dity Charanzové jsme se dostali do klíčového momentu, kdy je třeba definovat naše budoucí obchodní vztahy:

„Nejlepším možným řešením by bylo setrvání Velké Británie na jednotném trhu. Fakt, že tuto cestu britští vyjednavači odmítli, považuji za fatální chybu. Každé další řešení bude jen horší a postaví mezi ostrovy a pevninu hradbu překážek pro evropské i britské firmy. Zejména pro menší a středně velké podniky to může znamenat konec obchodu s Británií. Nejhorší z možných variant je pak žádná dohoda. Pokud se s Velkou Británii nebudeme schopni vůbec dohodnout, mohou se naše vztahy dostat na horší úroveň, než jakou má dnes EU s Tureckem nebo dokonce s Čínou. Takový výsledek si snad nikdo nepřeje. Proto doufám, že zvítězí zdraví rozum a jednání se začnou vyvíjet racionálním směrem.“

Evropský parament dnes k problematice přijal rezoluci, která připomíná a definuje cíle, kterých by mělo být v rámci jednání dosaženo, a to nejen v oblasti obchodu, ale také v bezpečnosti či zahraniční politice.