Blesk.cz: Česko bez EU spadne na úroveň Běloruska, varuje Babišova europoslankyně

Nebezpečnější a dražší potraviny i další věci z dovozu, zkrátka život jako v Bělorusku. Takový scénář hrozí podle europoslankyně Dity Charanzové (za ANO) Česku, pokud by vystoupilo z EU. Sama místopředsedkyně Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele si ale černou vizi nepřipouští. V rozhovoru pro Blesk Zprávy se ve Štrasburku rozpovídala i o tom, jak to má s kolegy Pavlem Teličkou a Petrem Ježkem, kteří z řad ANO sice odešli, jejími kolegy ve frakci Evropského parlamentu jsou ale nadále.

Jaká je podle vás největší výhoda a největší nevýhoda členství Česka v EU? 

České republice se díky Evropské unii daří, máme nejnižší nezaměstnanost. Možná si můžeme říct, jak by to vypadalo, kdybychom součástí Unie nebyli. Že bychom byli třeba na úrovni Běloruska nebo nějakého takového státu. A nevýhoda. Já velmi často vyčítám byrokracii a to, že někdy řešíme věci, které bychom řešit nemuseli. To je to, co lidi ve finále nejvíc trápí.

Zmínila jste byrokracii. Dá se s tím nějak bojovat v současném stavu Evropské unie?

Musí, protože už teď vidíme, že z EU odchází jeden členský stát. Beru to jako lekci, kterou ten projekt dostal, a my se z toho musíme ponaučit. Sestavujeme rozpočet pro další období a já doufám, že to bude první krok k reformě EU. Že si jasně řekneme, jaké jsou nové priority, na co chceme vynakládat peníze. Chci, aby u toho byli lidé, naši občané. Pojďme se k tomu vrátit, pojďme se bavit o tom, jakou Unii my Češi chceme.

Vám je blízká ochrana spotřebitele. Zkuste popsat, jak funguje proces kontroly na unijní úrovni. Co by se Čechům mohlo dostat do rukou, kdyby Česko v EU nebylo?

Obecně jsme díky EU v prostoru, který má jedny z nejbezpečnějších výrobků na trhu, stejně jako potraviny. Máme tady systém včasného varování. Minulý rok to bylo kolem dvou tisíc výrobků, které jsme stáhli díky tomuto systému. Jeden členský stát přijde na to, že výrobek je nebezpečný, nahlásí se to do systému. Automaticky to pak dozorové orgány stahují z trhu všech členských států.

Kdyby tedy Česko v EU nebylo, muselo by si na to přijít samo.

Přesně tak. Museli bychom si udělat vlastní systém, vymyslet vlastní pravidla. Určitě bychom neměli ty výsledky, které máme teď.

Platí to, co dříve potvrdily naše inspekce, že nejproblematičtější jsou hračky z Číny?

Určitě. Za minulý rok to nebyly jen hračky, ale třeba i houpací židličky pro děti, stříkací pistole… Oblast věcí pro děti patří bohužel mezi ty, které se nejvíc do toho systému dostávají. Vždy mě šokuje, když zjistím, že se sem dostává produkt, který může ohrozit zdraví dětí. Sama mám dvě malé holčičky.

V poslední době mě překvapilo, že jsme tady řešili med, který je třetí nejvíce padělaný produkt na světě. Potýkáme se s nedostatkem včelařů, vymírají nám včelstva, mladá genereace nechce pokračovat se včelstvy… Pro nás to má hrozný ekonomický dopad. 75 procent potravin v EU závisí na včelstvu.

Regulace se týkají i léků, hodně se to řeší. Jiné standardy jsou v USA, jiné v EU. Jak by to mohlo vypadat na trhu s léky v ČR, kdybychom se rozhodli vystoupit z Unie?

Doufám, že tento scénář nepřipadá v úvahu ani v teorietické rovině. Léky jsou jedna z věcí, které jsme v poslední době hodně řešili právě ve vztahu ke Spojeným státům, když jsme vyjednávali novou obchodní dohodu. Česko pokud by stálo opodál, tak by se té debaty vůbec neúčastnilo. Že jsme teď u toho a spoluvytváříme tu debatu, je obrovská výhoda.

Nehledě na to, že by případné vystoupení zřejmě zahýbalo i s cenami léků.

Bezpochyby. Vidím to ze studií, které se dělají kvůli Velké Británii. Odhaduje se nárůst cen i v desítkách procent, pro Česko by to bylo to stejné. Jsme otevřená ekonomika, máme díky EU cenově přijatelnější produkty, protože nejsou zatíženy clem. 

Ochrana spotřebitele je oblast, která čelí řadě dezinformací a mýtů. Které považujete za ty nejhorší nebo nejabsurdnější? Řešili se zahnuté banány a podobně...

Mýtů se udělalo strašně moc. Pomazánkové máslo, to byla velká kauza, která bohužel zahýbala i s veřejným míněním. Ale uvědomme si, že když jdeme v zahraničí na dovolené kupovat máslo, chceme mít přece jistotu, že to je máslo plus mínus takové, které dostaneme v České republice. Vypořádali jsme se s tím, pomazánku máme stále na našich trzích. To stejné bychom mohli povídat o banánech, žárovkách, vysavačích.

Řeší se také rozpočtový rámec EU na dobu, kdy vypadne příspěvek Velké Británie. Ta díra bude podle eurokomisaře Oettingera 12 miliard eur. On chce polovinu vybrat na členských poplatcích a druhou polovinu uspořit. Je to taková zlatá střední cesta?

My jsme se s panem eurokomisařem na toto téma potkali a bavili jsme se. Já se na ten rozpočet budu dívat jako na první krok k reformě Evropské unie. Chci tam vidět nové priority, více peněz na bezpečnost, peníze na digitální prostředí. Řekla jsem mu, nezačínejme s tím, kolik kdo má do té kasy přihodit, ale řekněte ty priority a dejte k tomu čísla. Pak věřím, že i Česká republika bude třeba připravena na to přispět víc, pokud budou odpovídat priority tomu, co Češi chtějí v Evropě dělat. Záleží ale také na tom, kdo bude příští komisař pro rozpočet.

Když se člověk podívá na hnutí ANO v Evropském parlamentu, tak je to trochu jako vojáci po bitvě. Dva vaši kolegové z hnutí ANO (Pavel Telička a Petr Ježek)odešli, europoslanci ale zůstali jako nezávislí. Jak se změnily vaše osobní vztahy? Je to znát, že už nekopete za stejný tým, i když jste stále ve stejné frakci?

Jak to říct. Mě osobně to velmi mrzí. Pan Telička byl člověk, u kterého jsem kdysi psala svoji dizertační práci. Vztahy nejsou takové, jaké byly na začátku mandátu. Na večeře už spolu nechodíme, nicméně já se budu stále snažit, pokud budou klíčová témata pro Českou republiku, abychom v rámci ALDE (Aliance liberálů a demokratů - pozn. red.) byli schopni prosadit českou prioritu. Takže ano, není to, co to bylo.

Berete to trochu jako zradu?

Ne. Prostě naše cesty se v nějaký moment rozešly. Nemyslím si ani, že to bylo o obsahu, spíše o formě. Mrzí mě to.

 

Zdroj: Blesk.cz

http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-evropska-unie/539680/cesko-bez-eu-spadne-na-uroven-beloruska-varuje-babisova-europoslankyne.html