Jakou EU chceme? Veřejné konzultace vyráží do regionů

Jakou EU chceme? Otázka, která zazní v průběhu letošního roku v deseti městech České republiky v rámci tzv. veřejných konzultací. Ty byly zahájeny 10. května v Praze za účasti premiéra Andreje Babiše, francouzské ministryně pro evropské záležitosti Nathalie Loiseau a víc než dvou stovek občanů, kteří s nimi přišli debatovat.

Přítomnost Nathalie Loiseau zde nebyla náhodná, byl to právě francouzský prezident Emanuel Macron, který vyzval evropské země k této formě debaty se svými občany. „Veřejná debata o budoucnosti EU, o její podobě a o tom, jak by měla vypadat do budoucna, je v této době strašně důležitá. Možná jsme se zapomněli v posledních letech ptát lidí, co si od Unie slibují, kde by se měla angažovat více, kde je naopak Bruselu až moc. Konzultace tedy nevnímám jako jednostranný tok informací o tom, jak je EU skvělá, ale právě jako dialog, příležitost poslechnout si názory, udělat si obrázek o tom, jak EU lidé u nás vidí. A také jako možnost vysvětlovat, uvádět na pravou míru řadu dezinformací, které se kolem EU rojí,“ říká Dita Charanzová.

Jak v průběhu zahajovací konzultace v Praze zaznělo, Češi patří k nejskeptičtějším národům ve vztahu k EU, Česko přitom díky svému členství v Unii získalo od svého vstupu 700 miliard korun. Víc než 80 % našeho exportu míří na evropské trhy, případný odchod z EU by tedy pro nás byl ekonomickou katastrofou, řekl mj. premiér Babiš. Ten také připomněl, že díky EU zažíváme v Evropě již 70 let míru a že mezi klíčové úkoly, které nás čekají, patří také dokončení jednotného trhu EU.

Dotazy z publika se pak týkaly celé řady oblastí, nejen otázek migrace a postoje ČR k budoucnosti povinných kvót, názorů na prioritní politiky EU do dalšího období, ale například také boje s dezinformačními kampaněmi a tzv. fake news, o nichž se vede veřejná debata napříč zeměmi demokratického světa.

Veřejná konzultace v pražské La Fabrice se uskutečnila za podpory poslankyň Evropského parlamentu za frakci ALDE Dity Charanzové a Martiny Dlabajové.