Zájmy českého byznysu jako téma setkání Dity Charanzové se Svazem průmyslu

Screening investic, balíček čisté mobility, brexit, volný tok dat a v neposlední řadě budoucnost vztahů EU a USA. Témata, která pozorně sleduje i český byznys. Byl také důvodem setkání Dity Charanzové se zástupci Svazu průmyslu.

„Zdaleka nešlo jen o formální setkání, Svaz průmyslu je jedním z aktivních hráčů, kteří důsledně formulují vlastní pozice k tomu, co se v EU chystá. Z tohoto pohledu je jejich práce pro moji činnost poslance EP, který chce hájit české zájmy, hrozně důležitá,“ hodnotí spolupráci Dita Charanzová.

Výsledek lze doložit například na přípravě materiálu k volnému toku dat, který pochází právě z dílny Svazu a Dity Charanzové. „Pracujeme na tom, aby volný tok dat, který je pro dnešní ekonomiku v mnoha směrech klíčový, byl další svobodou evropského trhu. Věřím, že se to povede, a bude to ryze česká stopa v evropské legislativě,“ říká Dita Charanzová. Pro firmy působící ve více zemích EU je podstatné, aby směly s daty nakládat bez vymezených hranic uvnitř jednotného trhu, aby již nemusely spravovat úložiště v jednom každém státu, kde jsou aktivní. „V tomto směru nám nahrává i jednotná úprava ochrany dat pro celou EU, tím odpadá faktický důvod pro držení a správu více serverů v jednotlivých zemích,“ vysvětluje česká poslankyně EP.

Aktivity Svazu ocenila i u jednání o brexitu, kde český byznys sleduje vývoj, aktivně se debat účastní a dává vlastní vstupy do celkové pozice České republiky. „Situace je nicméně velmi složitá. Byla to Velká Británie, která si zvolila odchod z EU, my od ní logicky očekávali jasný pohled na to, jak by si budoucí vztahy s EU představovala. Bohužel jsou ale tyto představy stále spíše mlhavé, nejsme o moc dál než na začátku. Zvláštní kapitolou jsou pak vztahy EU a USA. Z hlediska byznysu jsou dnes znepokojující zejména průtahy okolo možného zavedení cel na ocel a hliník. Předpokládám, že dočasná výjimka do 1. 6. již nebude prodloužena, jaký bude stav po tomto datu, dnes do jisté míry záleží na diplomatických schopnostech představitelů EU, kteří se snaží situaci uklidnit,“ vysvětluje Dita Charanzová, která již dříve zavedení cel a recipročních kroků ze strany EU označila za začátek obchodní války bez vítěze.

Screening investic je dnes velmi diskutovaným materiálem, Evropský parlament i členské státy k němu aktuálně připravují své pozice. „Zatímco prvotní materiál Evropské komise byl poměrně realistický, jednání v Evropském parlamentu se v některých bodech dostávají do pozic, které nepovažuji za užitečné. To se týká například způsobů prověřování investic, explicitního určování sektorů, kterých by se měl screening týkat, kolegové jsou na můj vkus až příliš expanzivní. Debata se určitě posunula, avšak z mého pohledu ne vždy zrovna šťastným směrem. Doufám, že se s kolegy nakonec shodneme na návrhu, který bude funkční a realistický“ komentuje Dita Charanzová jednání, kterých se osobně účastní za výbor INTA.