"Maduro je diktátorem ve své zemi, výsledky voleb neuznávám," Dita Charanzová

O víkendu se ve Venezuele konaly předčasné prezidentské volby. Jejich průběh byl kritizován venezuelskou opozicí, ta na jejich nelegitimitu poukazovala již před otevřením volebních místností. Výsledky voleb neuznala. Stejně tak i česká europoslankyně Dita Charanzová, která se situaci ve Venezuele dlouhodobě věnuje: „Maduro už pro mne není prezidentem Venezuely. Je diktátorem v čele země, kterou přivedl do katastrofálního stavu, ekonomického i humanitárního. Kupčení s hlasy v průběhu voleb bylo zjevné, vyloučit nelze ani manipulaci s jejich výsledky, nakonec i toho jsme byli ve Venezuele u předchozích voleb svědky. Výsledek takové prezidentské volby nelze v demokratické části světa respektovat, proto je ani já neuznávám.“

Madurův diktátorský režim dovedl zemi bohatší na ropu než Saudská Arábie k ekonomické a humanitární krizi. Inflace v zemi dosahuje stovek procent ročně, obyvatelé trpí nedostatkem základních potravin, podvýživou, v zemi je dramatický nedostatek naprosté většiny léků. Humanitární organizace mají do Venezuely zapovězený vstup. Zemi v posledních letech opustily statisíce obyvatel, kteří prchají do okolních států.

„Původně socialistický předák Nicolás Maduro se v průběhu výkonu své funkce začal chovat jako skutečný diktátor. Politická opozice končí v emigraci či ve vězení, Maduro sám nakládá volně s ústavou, nic mu není svaté. Jakákoli snaha o odpor je krvavě potlačována. Sama jsem autorkou tří rezolucí Evropského parlamentu vůči jeho režimu, dlouhodobě také volám po co nejpřísnějších sankcích, které by on a jemu nejbližší politbyro pocítili na majetku i pohybu po Evropě,“ uzavírá Dita Charanzová.