Konec přetočených tachometrů v EU?

Evropský parlament si dnes posvítil na přetáčení tachometrů u ojetých aut a navrhl řadu kroků, které by tuto praktiku měly do budoucna z evropského trhu vymýtit.

„Není žádným tajemstvím, že k přetáčení tachometrů prostě dochází. A nejčastěji se tak děje u aut z dovozu, kdy dojde k manipulaci s počítadlem ještě před tím, než je vůz v nové zemi registrován. V Česku tak máme „šanci“  dokonce u čtyř z pěti takto dovezených ojetých aut, že při koupi natrefíme právě na to s odečtenými kilometry,“ říká Dita Charanzová, místopředsedkyně výboru pro ochranu spotřebitele, proč zprávu podpořila. Praktikám podle ní nahrává, že neexistuje žádná sdílená evidence o vozech v EU, takže přetočení počítadla před první registrací v nové zemi je velmi těžko odhalitelné.

„Trh s ojetými vozidly v Unii je dvakrát až třikrát větší než trh s novými vozidly. Zároveň je to ale oblast s nejnižší důvěrou spotřebitelů vůbec! Svůj díl viny na tom stoprocentně nese i manipulace s počty najetých kilometrů.  Kupující má mít jistotu v číslech, která vidí na tachometru, vědět, že tomu odpovídá cena vozu i další investice do jeho údržby,“ komentuje dále Dita Charazová, proč hlasovala pro zprávu.

Zpráva doporučuje Evropské komisi mj. zavést povinnou evidenci počtu km při pravidelných technických kontrolách a sdílet tyto informace v jednom systému, jak už to dnes umí například v Belgii či Holandsku. Právě tyto země  mají s evidencí počtu km velmi dobrou zkušenost. EP také navrhuje klasifikovat tuto praktiku jako trestný čin.

„Přetáčení počtu kilometrů by měl být jasně trestný čin, poškozuje všechny články procesu koupě vozu – vyjma toho jediného, toho kdo počítadlo přetočil. Přetáčení počítadel je zakázáno v 26 členských státech, ale jen šest z nich považuje manipulaci s počitadly ujetých kilometrů za trestný čin. Někde vám hrozí pokuta, jinde jako třeba ve Francii i vězení,“ říká Dita Charanzová.  EP také požaduje, aby byly v samotných vozech nově zaváděny technologie, které stáčení kilometrů  znemožní. Jednou z možností je i technologie blockchain.