EU je blíže volnému toku dat přes hranice, dnes v noci se na tom shodl trialog

„Volný tok dat jako pátá svoboda vnitřního trhu je pro některé firmy v sektoru extrémně důležitý z hlediska jejich rozvoje i dalšího působení v EU. Jsem ráda, že se mi spolu s českým byznysem podařilo tento požadavek prosadit. Je to logický krok, kterým reagujeme na technologický vývoj, data jsou surovinou 21. století. Nesmíme brzdit firmy v rozvoji nadbytečným protekcionismem. Řada členských zemí dnes skutečně vyžaduje lokalizaci dat na jejich území, k tomu už by do budoucna docházet nemělo,“ komentuje výsledek jednání Dita Charanzová. Nařízení ještě musí schválit Evropský parlament a členské státy, platit by mělo od prosince 2018.

Volný tok dat sníží náklady firem i jejich administrativní zátěž, usnadní sdílení neosobních dat a tedy jejich další využívání v rámci inovací. „Dnes firmy působící ve více zemích Unie musí skladovat data v každém státu zvlášť, tak si jednotný trh nepředstavuji. Navíc, stejně jako u volného pohybu zboží nebo služeb, přináší volný pohyb dat větší konkurenci pro uchování dat mezi poskytovateli takových služeb, což v přímém důsledku vede k nižším cenám a vyšší kvalitě služeb,“ vysvětluje Dita Charanzová. 

Růst datové ekonomiky je přínosný pro všechny hráče, jak ukazují čísla Evropské komise, se správným regulačním rámcem se hodnota evropské datové ekonomiky zvýší do roku 2020 až na 739 miliard EUR (tj. 4 % HDP celé EU).

Volný tok dat také umožní rychlejší rozvoj systémů umělé inteligence. „Systémy AI fungují efektivněji, pokud mají k dispozici kritické množství dat. Pokud by systém mohl využívat různé servery umístěné po celé Evropě podle potřeby, tak to zlevní a zefektivní jeho provoz. Také to může napomoci rozvíjet přeshraniční spolupráci mezi firmami nebo univerzitami. Umělá inteligence bude stát či padat s možnostmi sdílení dat,“ říká česká europoslankyně.

Dita Charanzová již před rokem vyzvala předsedu Evropské komise J. C. Junckera k předložení návrhu legislativy, který by umožnil zcela volné toky dat v rámci Unie a fakticky tak přispěl ke skutečnému vytvoření datové ekonomiky v Evropě: „Podpořily mne tři desítky kolegů z EU, výsledkem je dnešní ujednání, které již odpovídá zavedení volného toku dat v EU jako jedné ze zásad jednotného trhu vedle volného pohybu zboží, služeb, lidí a kapitálu. V principu se jedná o tzv. pátou svobodu vnitřníh o trhu. Volný tok dat je to, co v praxi hýbe digitální ekonomikou a je životně důležitý pro její další růst.“