Zpřísnění emisních limitů je příliš drakonické

Evropský parlament dnes hlasoval o zpřísnění emisních limitů pro osobní automobily po roce 2030. Návrh počítá se snížením až o 40 % emisí do roku 2030, podle české poslankyně Dity Charanzové je takový krok neuvážený z hlediska fungování evropského automobilového průmyslu. „Jakkoli souhlasím s tím, že EU musí bojovat za lepší klima, nařízení nových emisních limitů, jak jej navrhl Evropský parlament, jsem nepodpořila. Jde o přehnaně ambiciózní návrh, evropský automobilový průmysl by takové podmínky mohly poslat ke dnu. Odvětví zaměstnává v Česku 115 tisíc lidí v Evropě celkem 13 milionů. Není možné jej, byť i v zájmu ušlechtilých cílů, připravit ho o konkurenceschopnost na globálním trhu. Nedělejme z výrobců aut obětního beránka.

 

Taktéž odmítám stanovení povinné kvóty na výrobu minimálně 35% podílu elektroautomobilů po roce 2030. Takový krok považuji za nepřiměřený zásah do svobodného trhu. Podpořme inovace, dejme zelenou všem novým technologiím, které využívají bezfosilních paliv, nemějme ale přehnané požadavky a neupínejme své úsilí pouze jedním směrem,“ vysvětluje Dita Charanzová. 

 

Nařízení bude dále projednáváno na jednání tzv. trialogu, česká poslankyně věří, že se některé stanovené podmínky ještě podaří upravit tak, aby byl jejich dopad na automobilový průmysl co nejmenší.