Volný tok dat v EU je příležitostí i pro české firmy

Evropský parlament dnes přijal nařízení o volném pohybu neosobních dat. „Fakticky jsme ustavili pátou svobodu na vnitřním trhu EU - volný pohyb dat. Ta jsou komoditou 21. století. Firmy působící ve více zemích EU přitom dnes data musí skladovat v každém státu zvlášť, v tomto případě jde o čirý protekcionismus těchto zemí,“ říká Dita Charanzová.

„Firmy působící na více trzích dnes mají datové servery v pěti zemích, namísto toho, aby měli přístup z pěti zemí do jednoho místa. Nese to náklady a komplikace, jde o těžkopádný systém, který je pro firmy značně neefektivní. Byla jsem proto požádána zástupci českého byznysu, abych se spolu s nimi pokusila o změnu. Jsem ráda, že se naše úsilí vyplatilo. Výsledkem je i dnešní hlasování Evropského parlamentu, které garantuje volný tok dat po EU již od prosince letošního roku," říká Dita Charanzová, která o podporu tohoto návrhu požádala i předsedu Evropské komise.

"České firmy, které se zabývají ukládáním a zabezpečením dat patří ke špičkám v Evropě, mimo jiné nabízí také velmi konkurenceschopné ceny. Právě ony budou moci nabídnout své služby společnostem z celé EU, firmy již budou moci svá data uložit i u nich. Německé firmy nebo třeba rakouské úřady – i ti například budou moci využít jejich služeb v Praze. Na druhou stranu to pro české firmy jako je třeba Škoda Auto znamená, že nebudou muset skladovat data v 27 různých data úložištích po Unii. Informace o všech vozech v EU budou uložena a zajištěna v České republice. Pro firmy to bude znamenat volnější svobodu pohybu po Unii, pokud budou chtít expandovat do jiné země, nebudou muset řešit, jak budovat nové úložiště pro nová data," doplňuje Dita Charanzová. 

Volný tok dat je pro některé firmy extrémně důležitý - snižuje náklady i administrativní zátěž, usnadní sdílení neosobních dat (za přísné ochrany), zajistí využití dat v rámci inovací a např. i pro rozvoj umělé inteligence. Nová legislativní úprava garantuje, že už jednotlivé členské země EU nebudou moci přijímat zákony či opatření, která požadují ukládání dat pouze na jejich území. "Jakýkoli subjekt existuje i v online prostředí, automaticky dnes generuje také (neosobní) data. S rozvojem internetu věcí bude množství takových dat růst geometrickou řadou," uzavírá Charanzová.