Dita Charanzová: Po brexitu měl v EU přijít moment reflexe, zatím ale nenastal

„Moje krédo je, aby v budoucnu Evropská unie dělala méně, ale lépe,“ říká v rozhovoru pro EURACTIV.cz europoslankyně Dita Charanzová.

Dita Charanzová (ANO, ALDE) je v Evropském parlamentu místopředsedkyní výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů. Dříve působila jako diplomatka.

Kdy budeme znát kandidátku hnutí ANO pro květnové evropské volby?

Jsme v plné přípravě. Zatím proběhly nominace z krajských sněmů hnutí ANO, všechny tyto informace dáváme dohromady a připravujeme program. Jsme tedy v závěrečné rovince. Očekávám ale, že zveřejnění kandidátek již nebude dlouho trvat.

Předpokládám správně, že budete kandidovat?

Byla jsem k tomu oslovena. Jsem ráda, že mě některé krajské sněmy nominovaly, například pražský sněm hnutí ANO. Pan premiér řekl, že by byl rád, kdybych tu kandidátku vedla. Ale není nic černé na bílém, takže uvidíme, podstatná je debata uvnitř hnutí.

A Vy sama chcete pokračovat ve své práci v Evropském parlamentu?

Já bych se pokračování určitě nebránila. Myslím, že jsem odvedla kus práce, a budu ráda, pokud budu moci nadále hájit zájmy České republiky.

Můžete uvést konkrétní příklad Vaší úspěšné práce?

Za jeden z největších úspěchů považuji to, že se mi povedlo zlevnit volání po Evropské unii. Je fajn, že jsme dříve odbourali příplatky za roaming, ale zůstali jsme někde na půl cesty, volání z domova do zahraničí zůstalo pořád neúměrně drahé. Přišla jsem s vlastní legislativní iniciativou na odbourání těchto příplatků a dostala jsem podporu nejenom Evropského parlamentu, ale povedlo se mi přesvědčit i ministry členských států. Byla to několikaměsíční, někdy i velmi tvrdá vyjednávání, která skončila super výsledkem – tedy že budeme od května v rámci EU volat levněji, bude to maximálně šest korun za minutu.

Hodně jsem se podepsala i na zbraňové směrnici. Ta sice ve výsledku nedopadla tak, že bych tomu dokázala zatleskat, povedlo se mi ale do ní protlačit řadu pozměňovacích návrhů, které z původního návrhu Komise odstranily některé do očí bijící nesmysly a které zároveň rozváží ruce členským státům při implementaci směrnice do národní legislativy. Na zbraňové směrnici bylo vidět, že pokud v Parlamentu sedí lidé, kteří tomu rozumí a jsou schopni se plně zapojit do jednání, tak to má význam, mohou ovlivnit výslednou podobu materiálu. Nemůžu říct, že jsem tuhle bitvu vyhrála, ale rozhodně jsem to nedala zadarmo, kus práce se povedl. Uvidíme navíc, jak dopadne žaloba, kterou Česko vůči zbraňové směrnici podalo k Evropskému soudnímu dvoru.

 

Pokračování rozhovoru na euractiv.cz neleznete zde:

https://euractiv.cz/section/politika/interview/dita-charanzova-po-brexitu-mel-v-eu-prijit-moment-reflexe-zatim-ale-nenastal/