Dita Charanzová lídryní kandidátky ANO do eurovoleb

Dita Charanzová byla 17. února na pátém sněmu Hnutí ANO zvolena lídrem kandidátky do evropských voleb. Ty se uskuteční 24. a 25. května. V úvodu svého projevu výboru Hnutí poděkovala za jednoznačnou podporu, které se jí při volbě dostalo.

Česká europoslankyně připomněla některé úspěchy, které se povedlo za posledních pět let dosáhnout nejen jí, ale také Martině Dlabajové, kterou by ráda viděla jako dvojku na kandidátce do Evropského parlamentu.

„Za největší úspěch považuji zlevnění volání po Evropě, které se mi podařilo v Bruselu prosadit a které začne po celé EU platit od poloviny května. Díky němu už nebudeme platit za hovor z domova do jiné země unie třeba 25 korun jako za minutu volání do Chorvatska. Nově budou všechny hovory zastropovány na maximálně šesti korunách za minutu,“ popisovala Dita Charanzová.

Pro další volební období vidí hlavní priority v bezpečnosti a prosperitě EU, v ochraně a prosazování českých zájmů. „Pokud se bude dařit Evropské unii, bude se dařit i České republice. Je pro nás podstatné, abychom dokázali odstranit zbývající překážky jednotného trhu, usnadnili život živnostníkům a firmám. Zaměřit se musíme také na dvojí kvalitu potravin, k jejímuž odstranění se intenzivně pracuje. Doufám, že změnu uvidíme na pultech českých obchodů již brzy,“ řekla Dita Charanzová.

Za jednu z nejtěžších výzev, které v EP posledních pět let čelila, označila práci na zbraňové směrnici. „Byli jsme tehdy pod nesmírným politickým tlakem Komise a jejímu přijetí se bohužel nepodařilo zabránit. I tak jsem ale prosadila celou řadu výjimek, které umožní maximální možné zmírnění dopadu směrnice na české držitele zbraní,“ vysvětlila Dita Charanzová.

Dita Charanzová připomněla, že unie prošla v posledních letech řadou zatěžkávacích zkoušek: Řecko a krize eurozóny, migrační vlna a v neposlední řadě aktuálně řešený brexit, který je podle Charanzové „fackou evropskému projektu“.

„Na danou situaci musíme umět zareagovat, naslouchat lidem, říct, kde Brusel potřebujeme, a kde naopak mají rozhodovat členské země. Musíme usilovat o reformu EU. Takovou reformu, která zajistí, aby toho Brusel dělal sice méně, ale lépe. Potřebujeme jakýsi reset ve fungování institucí EU. Evropská unie by se měla vrátit ke svým kořenům, k zajištění míru a bezpečí na kontinentu a vytvoření podmínek pro svou prosperitu,“ řekla také Dita Charanzová.