Obchodní dohoda mezi EU a USA je klíčová pro český automotiv, hrozba až 25 % cel trvá

Evropský parlament dnes neschválil rezoluci, která měla podpořit zahajení vyjednání obchodní dohody mezi EU s USA, mimo jiné o clech na průmyslové výrobky.

"Vidím to jako promarněnou šanci, je velká chyba, že jsme se dnes nebyli schopni dohodnout na smysluplném znění rezoluce. Některé návrhy kolegů byly natolik pochybné, že text nakonec přijat nebyl. Pro Česko je dialog s USA klíčový zejména kvůli hrozícímu uvalení až 25% cel na auta a automobilové díly dovážené z EU. V této věci může padnout rozhodnutí už v polovině května, kdy Donaldu Trumpovi končí devadesátidenní lhůta. Bylo by krátkozraké tuto lhůtu nechat uplynout bez aktivního přístupu ze strany EU," kritizuje dnešní postup Evropksého parlamentu Dita Charanzová.

Podle ní je nezbytné využít všech diplomatických cest, abychom nestavili hranice v transatlantických vztazích: "Jednání Komise a USA by měla být zahájena co nejdříve a měla by být vedena konstruktivně. Jen tak mohou přispět ke zmírnění napětí v obchodních vztazích na obou stranách Atlantiku. Pro Česko jsou podstatné zejména kvůli hrozbě uvalení vysokých cel na automobilové výrobky z americké strany, ale také z hlediska dalších obchodních příležitostí zejména pro menší a středně velké firmy,“ říká Dita Charanzová.

Evropská komise by měla s USA vyjednávat také dohodu o odstranění průmyslových tarifů. “Podle dostupných dat by v případě odstranění tarifů mohl vzrůst export EU do USA o 8 %. Evropské firmy by těžily zejména z odstranění vysokých dovozních cel ze strany USA např. na obuv, textil, keramiku a sklo,“ říká Dita Charanzová. Přínos lze očekávat zejména v sektoru malých a středních firem, které dnes od vstupu na americký trh mohou odrazovat právě náklady související s tímto krokem.