Evropský parlament žádá přitvrzení v postoji vůči Madurově režimu ve Venezuele

Evropský parlament požaduje další sankce zaměřené na osoby zodpovědné za porušování lidských práv ve Venezuele. Vyzval k uznání Juana Guaidóa legitimním prezidentem členské země, které tak ještě neučinily a navrhuje zřízení dárcovské konference pro finanční pomoc Venezuely.

„Evropská unie by měla zamezit přístup těchto osob a jejich nejbližší rodiny do Evropy. Je všeobecně známo, že blízcí spolupracovníci Nicolase Madura mají v Evropě například nemovitosti a že zde pobývají jejich rodinní příslušníci. Navrhujeme proto zmrazit jejich majetek a víza, tedy jim neumožnit vstup na území EU,“ říká Dita Charanzová, která je pod dnes přijatou rezolucí Evropského parlamentu podepsána jako jedna z autorek.

 „Ke zklidnění situace rozhodně nepřispěl ani přílet ruských letadel s vojenským vybavením a nejméně stovkou vojáků na palubě, namísto údajné humanitární pomoci. Je to deklamovaný souhlas Ruska s tím, co se ve Venezuele děje. Svět ale nemůže respektovat zvěrstva, kterých se Maduro ve Venezuele na lidech dopouští,“ říká Dita Charanzová.

„Korupce, násilí, hlad a bída. To je dnešní Venezuela. Podvýživou trpí 78 % venezuelských dětí, devět z deseti Venezuelanů žijí v chudobě. Občané se nedostávají k vodě, potravinám ani lékům, Madurův nezákonný režim jim upírá humanitární pomoc.  Již tak kritickou situaci zhoršují výpadky elektrického proudu, zkolabovala zdravotní péče, na mnoha místech došla pitná voda, dochází k rabování,“ shrnuje Dita Charanzová vývoj v zemi.

Evropský parlament znovu potvrdil, že uznává Juana Guaidóa za legitimního prozatímního prezidenta a podporuje jeho záměr uspořádat v zemi nové demokratické volby.

„Parlament dnes také vyzval zbývající členské státy EU, které tak ještě neučinily, aby bezodkladně tyto závěry také uznaly,“ říká Dita Charanzová.

Evropský parlament také vyzval členské státy, Komisi a země dotčeného regionu, aby prozkoumaly možnost zřízení mezinárodní dárcovské konference, která by poskytla rozsáhlou finanční pomoc na obnovu a přechod k demokracii ve Venezuele.