Největší obchodní dohoda EU dojednána, evropským firmám ušetří 4 mld. eur ročně

Evropská unie a země Mercosur, tedy sdružení volného obchodu zemí Argentiny, Brazílie, Paraguay, Uruguay, se konečně dohodly na výsledné podobě vzájemné smlouvy. “Jde o významný milník v mezinárodním obchodu, jedná se o největší a nejlukrativnější dohodu EU svého druhu. Oproti obdobné smlouvě s Kanadou je osmkrát rozsáhlejší, v porovnání s dohodou s Japonskem čtyřikrát.

 

Žijeme ve světě, kde se vedou různé obchodní války, země se uzavírají do sebe. Z hlediska dalšího vývoje mezinárodního obchodu je to špatně. Proto jsem ráda, že spolupráce EU a Latinské Ameriky jde opačným směrem. Země Mercosuru byly dosud velmi protekcionistické, nyní se podařilo tento stav prolomit. Rozvoj ekonomiky a růst pracovních míst není možný bez užší spolupráce, odstranění překážek na obou stranách.

 

Po dvaceti letech vyjednávání je tedy dohoda na stole. Přestáli jsme všechny krize, vyřešili všechny sporné body. Bylo to buď teď, nebo nikdy. Jsem ráda, že první možnost zvítězila. Nyní je třeba dotáhnout věc do konce, připravit smlouvu k ratifikaci členskými státy a Evropským parlamentem,” komentuje výsledek jednání Dita Charanzová.

 

Dohoda ušetří evropským firmám 4 miliardy eur ročně, odstraní i takové tarifní překážky, které dosud některým sektorům de facto znemožňovaly vstup na latinskoamerický trh. Týká se to zejména strojírenského průmyslu, kde například daň na dovážená auta dosahovala až 35 %, na automobilové součástky až 18 %.