Konec nelegálním množírnám a černému obchodu se zvířaty? EP volá po přísnější regulaci

Evropský parlament se dnes mj. zabýval nelegálním obchodem se zvířaty. Propojit by se měly databáze psů a koček členských států, zpřísnit by se měly kontroly a například i pravidla pro zadávání inzerátů nabízejících zvířata. 

„Černý trh se psy a kočkami, ale i dalšími domácími mazlíčky, mezi státy EU bohužel nebývale kvete. Existují dnes celé sítě obchodníků, kteří se tímto byznysem zabývají. Běžně dochází k falšování dokumentů, obcházení kontrol. Zvířata navíc velmi často pochází z množíren, kde jsou chována v naprosto šílených podmínkách, následně absolvují dlouhé převozy napříč Evropou. Často nemocná, podvyživená či dehydratovaná. Problém se bohužel týká i Česka, odkud řada zvířat na černý trh putuje,“ vysvětluje Dita Charanzová, proč dnes podpořila výzvu Evropského parlamentu k přijetí příslušných legislativních kroků a dodává:

„Velmi často jsou  zvířata nabízena na internetu, na různých inzertních serverech či na sociálních sítích. Je skvělé, že někteří provozovatelé inzertních stránek sami sahají k přísnějším pravidlům třeba při kontrole identity prodávajícího. Na druhou stranu, neměly by to být světlé výjimky, ale pravidla, která budou dodržována všemi. I proto voláme po změně legislativy a k přípravě příslušných kroků jsme dnes Komisi vyzvali.  

Mělo by také dojít k vytvoření jednotného systému, propojení evidence psů a koček v jednotlivých zemích. Jen tak jsme schopni provádět důsledné kontroly, dosledovat odkud zvířata pochází. Dnes taková komunikace mezi státy nefunguje,“ dodává Dita Charanzová.

Evropský parlament dnes také vyzval členské státy k uplatňování přísnějších sankcí vůči těm, kdo se na nelegálním obchodu podílí a chce také zvýšit četnost kontrol v rámci celé EU prováděných ve spolupráci s celníky, policií a veterinárními službami v členských státech.