Jednání o nové dohodě s Velkou Británií mohou začít

Evropský parlament schválil mandát k vyjednávání dohody s Velkou Británií. Evropská unii a Velká Británie mají do konce přechodného období necelých 11 měsíců na dojednání dohody o vzájemných vztazích po brexitu. Evropský parlament dnes schválil pozice v klíčových oblastech, které by měly být podle europoslanců součástí budoucí dohody. Evropský parlament bude mít v tomto případě poslední slovo, vyjednané dohodě musí dát zelenou svým hlasováním.

„Termín na sjednání dohody je šibeniční, navíc už dnes víme, že naše vzájemné obchodní vztahy budou horší, než má Unie třeba s Norskem. K optimismu nepřispívají ani zkušenosti, které s britskou stranou za poslední roky máme. Ne vždy byla seriózním partnerem, ne vždy nakonec platilo, co jsme si u stolu dojednali. Těžko předvídat, zda stihneme dohodu v tomto roce vyjednat, byť obě strany tvrdí, že pro to udělají maximum,“ vysvětluje Dita Charanzová, místopředsedkyně Evropského parlamentu a dodává: „Šance na prodloužení přechodného období jsou. Muselo by ale jít o společné rozhodnutí Británie a EU27, a to do 1. července letošního roku. Pak by mohlo dojít k prodloužení jednání až na dva roky.“    

Dita Charanzová připomíná, že se Velká Británie kloní k dohodě o volném obchodu, s řadou třetích zemí přitom EU má již dnes dojednány mnohem těsnější vztahy: „Naše obchodní vztahy budou horší než má dnes Unie například s Norskem, s nímž máme zónu volného obchodu.

Z hlediska obchodu je pro nás v tuto chvíli podstatné dojednat co nejlepší přístup na britský trh pro naše exportéry, a to včetně služeb. Věřím, že české, resp. evropské firmy nebudou při exportu na ostrovy muset zboží proclívat, že budeme i nadále respektovat stejné standardy a normy, nebudeme zavádět kvóty na dovoz, že budeme cestovat bez víz a v neposlední řadě, že budeme dále spolupracovat v projektech typu Erasmus. Komunikaci mladých lidí považuji i z hlediska další společné budoucnosti za velmi důležitou.“ EU by uvítala, kdyby budoucí dohoda o volném obchodu s Velkou Británií stála na těchto třech pilířích: obecná, ekonomická a bezpečnostní ujednání.