Dita Charanzová opět mezi dvacítkou nejvlivnějších žen EU

Evropský server Politico.eu vyhlásil 20 nejvlivnějších žen evropské politiky. Mezi "Women Who Shape Brussels" se již podruhé zařadila česká poslankyně Evropského parlamentu Dita Charanzová. Ta se v červnu loňského roku stala místopředsedkyní Evropského parlamentu.

Politico.eu oceňuje zejména aktivity Dity Charanzové v oblasti digitalizace a rozvoje nových technologií, včetně umělé inteligence. V žebříčku byla označena jako vedoucí osobnost v technologických otázkách, které jsou v centru pozornosti i díky aktuálně připravované digitální strategii EU. Politico připomíná práci Dity Charanzové ve výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele (IMCO), kde působí už od roku 2014 a zmiňuje také její předchozí diplomatické působení v Bruselu.

“Když někdo ocení vaši práci, vždycky vás to potěší. Když toto ocenění přijde od renomovaného serveru Politico, je to radost dvojnásobná. Samozřejmě si zařazení mezi těchto dvacet žen považuji, každá z nich má svým způsobem inspirující příběh. Beru to i jako závazek brát nejen digitální agendu zodpovědně a snažit se o takové kroky, které nás posunou správným směrem, pomohou našim firmám i spotřebitelům," říká k ocenění Dita Charanzová. 

Mezi dalšími ženami zařazenými do dvacítky top žen EU je zařazena šéfka Evropské komise Ursula von der Leyen, viceprezidentka EK Margharet Vestager, ale třeba také šéfka Evropské centrální banky, premiérka Finska či francouzská ministryně pro záležitosti EU. V souvislosti se zveřejněným žebříčkem vlivných žen připomíná Politico také stále nedostatečné zastoupení žen ve vedoucích pozicích, situace se podle něj ale lepší. Například v posledních evropských volbách, které proběhly v květnu 2019, bylo do Evropského parlamentu zvoleno téměř 40 % žen. Politico také upozorňuje na fakt, že v Evropské radě složené z premiérů členských zemí sedí jen čtyři předsedkyně vlád, zbytek šéfů kabinetů tvoří opět muži.    


https://www.politico.eu/list/the-women-who-shape-brussels-in-2020-the-ranking/