Parlament rozhoduje o druhém balíku pomoci pro evropské státy v souvislosti s aktuální pandemií

Evropský parlament dnes a zítra rozhoduje o druhém balíku pomoci členským státům pro boj s pandemií koronaviru. Plenární zasedání opět probíhá distanční formou.

„Jsem velmi ráda, že EU mobilizuje další finanční zdroje. Členským zemím umožníme využít dnešní evropský rozpočet do posledního eura na boj s pandemií.

Státy budou mít maximální flexibilitu ve využití zbývajících peněz v tomto rozpočtovém období. Budou mít rozvázané ruce, aby finance mohly investovat právě do oblastí, kde to považují za nezbytné. Každý stát ví nejlépe, které to jsou.

Všechny postižené země dnes peníze potřebují velmi rychle, související administrativa s přesměrováním prostředků z dnešních programů na tyto akutní oblasti by tedy měla být oklestěna na nezbytné minimum. 

Členské státy tak budou moci posilovat zdroje do zdravotnických systémů, financovat inovace a pomáhat lépe a účinněji malým a středním podnikům,” říká Dita Charanzová, místopředsedkyně Evropského parlamentu.

Evropský parlament rozhoduje také o přímé pomoci ve výši 3 miliard EUR, která bude čerpána v následujících dvou letech z nového programu Nástroj pro mimořádnou podporu. Program se zaměří na podporu a koordinaci potřeb systémů zdravotní péče, jako je například rychlejší koordinace a distribuce zdravotnického vybavení, zvyšování výrobních kapacit pro výrobu zdravotnických potřeb a materiálu, zvyšování kapacity lékařských zařícení, vývoj testovacích sad apod.

Speciální podpory by se mělo dostat také těm nejpotřebnějším v rámci upraveného Fondu evropské pomoci nejchudším osobám, i to je předmětem našeho mimořádného zasedání,“ komentuje Dita Charanzová, místopředsedkyně Evropského parlamentu.

EU dále pokračuje ve svém úsilí a další návrhy se v tuto chvíli projednávají i v jiných institucích. Konkrétně Rada EU například debatuje o nástroji solidarity v hodnotě až 100 miliard eur s názvem SURE. Peníze z tohoto nástroje by měly být poskytnuty zejména těm státům, které čelí náhlému a prudkému nárůstu veřejných výdajů v souvislosti s pandemií.