Dohoda o ochraně evropských značek na čínském trhu

Evropský parlament přijal obchodní dohodu s Čínou o ochraně zeměpisných značení. „Je to sice menší dohoda, má ale velký symbolický význam. Jedná se o vůbec první obchodní dohodu EU – Čína. Svým zásahem, tedy ochranou značení zemědělských výrobků, se řadí spíše k menším smlouvám, je to ale významný první krok k nastavení užších obchodních vztahů. A na nich se dlouhodobě pracuje, už teď se blížíme finále vyjednávání také velké investiční dohody EU – Čína.

Evropské produkty se v Číně těší stále větší oblibě, a to včetně potravin a nápojů. Dnes schválená dohoda tedy chrání některé evropské zemědělské produkty. Z českých značek se na seznam dostalo třeba Českobudějovické pivo nebo Žatecký chmel. Do čtyř let se ochrana vztáhne celkem na 275 evropských produktů. 

Doufám, že se nám v budoucnu podaří dohodu rozšířit i na nezemědělské produkty, které by byly na čínském trhu chráněny před napodobováním nebo neoprávněným užíváním jejich značek. Takovou ochranu by si zasloužila určitě i řada českých značek, mezi nimi třeba Bohemia Crystal," říká Dita Charanzová, místopředsedkyně Evropského parlamentu.