Evropský parlament odsoudil kroky Polska ve věci zákazu interrupcí

Evropský parlament přijal rezoluci, která se vyhrazuje zejména proti faktickému zákazu interrupcí i v těch nejtěžších případech v sousedním Polsku. Zde je komentář Dity Charanzové, místopředsedkyně Evropského parlamentu:

„Text rezoluce je poměrně nekompromisní a já věřím, že jej podpoříme. Polsko zvažuje naprosto bezprecedentní rozhodnutí o zákazu potratů i v případech fatálně poškozeného plodu, kdy je téměř jisté, že plod během těhotenství nepřežije, případně se narodí dítě, které zemře pár dní po porodu. Považuji to za nehumánní, postrádající jakýkoli respekt vůči ženám. Tento obrázek nepatří do civilizovaného světa, kde ctíme právo každého na rozhodování o sobě samém. 

V 38 milionovém Polsku bylo vloni provedeno 1 110 interrupcí, z nich 1074 se týká právě zmíněných případů těžkého poškození plodu. Ovšem odhadem dalších 200 tisíc polských žen ročně podstoupí interrupci utajovaně, 30 000 Polek cestuje kvůli zákroku do zahraničí. Tzv. potratová turistika Polek je veřejným tajemstvím již mnoho let.

Polsko má již dnes nejpřísnější potratovou legislativu v EU, jen deset procent veřejných polských nemocnic interrupce provádí. Není zajištěna základní péče, nedostatek odborných lékařů mimo města vede k neplánovanému rodičovství, například jen 2 % Polek žijících ve venkovských oblastech má přístup k standardní péči v těhotenství. Polsko váhá, zda překročit rubikon. Věřím, že i mezinárodním tlakem k tomu ve finále nepřistoupí.“