Joe Biden uveden do funkce prezidenta USA

Evropský parlament zahajuje dnešní den plenárního zasedání debatou o nové americké administrativě, Joe Biden bude dnes ve Washingtonu uveden do úřadu prezidenta USA. Místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová vyzývá mj. k tomu, abychom nad Atlantikem stavěli mosty, nikoli zdi:

“Vztahy Evropy a Spojených států byly za Trumpovy administrativy trestuhodně narušeny. Klesla i důvěra Evropanů ve Spojené státy, celých 60 % z nich je přesvědčeno, že je americký politický systém poškozen. V transatlantických vztazích jsme se zkrátka dostali na bod zlomu a je nejvyšší čas opět začít budovat vzájemnou důvěru.

Ukončit bychom měli vzájemnou izolaci. Musíme hledat společné cesty v oblasti obchodu. Pro začátek by bylo skvělé zajistit, aby správně fungovala WTO a byly tedy zrušeny všechny celní překážky uvalené na EU.

V digitální oblasti potřebujeme jednotná pravidla – od internetu ke kybernetické bezpečnosti. Internet nezná hranice, nevytvářejme je, euroatlantická vazba i v tomto směru musí být pevná. Protekcionismus na obou březích Atlantiku musí skončit, měli bychom stavět mosty, nikoli zdi.”