Evropa musí věnovat pozornost kvalitě i dostupnosti pitné vody

„Polovina vodních útvarů v EU není v dobrém stavu. Cíle, které jsme si sami stanovili, neplníme dostatečně rychle. Třetina zemí EU přitom trpí nedostatkem vody, na kvalitě a nedostatku vody se podepisuje i postupující klimatická změna. Přístup ke kvalitní pitné vodě může pomoci v boji s odbouráváním plastů. I to jsou důvody, proč rezoluci podpořím,“ říká místopředsedkyně EP Dita Charanzová.

Zhoršování kvality vody se v EU v posledních letech zpomalilo, je ale třeba opatření zrychlit zejména na straně členských států. Komise by jim přitom měla být nápomocna: „Abychom do roku 2027 skutečně viděli výsledky, k nimž jsme se zavázali v Rámcové směrnici o vodách, je třeba zrychlit. Na vině pomalého zlepšování kvality vody je nedostatečné prosazování cílů a také široké využívání výjimek uvedených v této směrnici. Například dobrý chemický stav byl zatím dosažen jen u 38 % povrchových vodních zdrojů. Sucha pak vedou k vysychání vodních toků a vyšší koncentraci znečišťujících látek, intenzivní dešťové srážky mají naopak za následek větší odtoky odpadních vod z měst a ze zemědělství. I na to bychom se měli více soustředit,“ říká Dita Charanzová.

Všechny členské státy by měly začít Rámcovou směrnici o vodách co nejdříve dodržovat v plném rozsahu, nejpozději však do roku 2027. Komise by pak podle Dity Charanzové měla situaci průběžně monitorovat a reagovat na flagrantní případy neplnění povinnosti kvůli systematickému porušování právních předpisů týkajících se vody. „Komisi by měla zjednodušit a zlepšit systémy pro monitorování kvality vody. Na členských státech mj. bude, aby zajistily nezbytné finanční prostředky mj. na podporu inovativních metod ochrany a využití vody,“ uzavírá Dita Charanzová.