Evropský covidpas by měl pomoci bezpečnému cestování

Evropská komise dnes představila svůj návrh na podobu nového covidpasu určeného pro snazší pohyb mezi státy EU.

„Vítám tento krok a věřím, že již v létě pomůže evropský covidpas bezpečnému cestování po Evropě. Je třeba doladit některé detaily, je nutné zajistit nediskriminaci těch, kteří očkováni být nemohou, garantovat ochranu osobních údajů apod. Jdeme ale správným směrem.

Teď se na podobě covidpasu musí shodnout všechny členské země unie a Evropský parlament. Pokud se nám podaří dodržet všechny tyto podmínky, je to cesta, jak se začít vracet do normálu. Samozřejmě jako snad každý i já doufám, že půjde o dočasné řešení, tedy že se nám podaří pandemii brzy dostat pod kontrolu do takové míry, že nebudou omezení ani povolení třeba,“ komentuje záměry Evropské komise Dita Charanzová a dodává:  

„Na zavádění covidpasu tlačí zejména státy jižního křídla Evropy, které se obávají narušení další turistické sezóny. Pro lidi s aktivními protilátkami po očkování nebo prodělané nemoci by mohl pas omezit povinné karantény, další testování a papírování. Měl by nést také informaci o provedených testech. 

Kromě cestování by tento pas ale mohl sloužit i dalším účelům, například pro vstup do muzea nebo na koncert. V tom směru se přikláním k tomu, aby o jeho dalším využití rozhodoval každý stát samostatně. Určil kam a za jakých podmínek lze pas využít, zhodnotil všechna rizika. Nakonec vidíme to i na příkladu Izraele, který postupuje podobně a právě covidpas je pro Izraelce vstupenkou nejen do divadla, ale například i fitcentra nebo nákupního střediska,“ uzavírá místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová.