Evropský parlament dnes ratifikuje smlouvu s Velkou Británií

„Čeká nás finální ratifikace dohody EU se Spojeným královstvím. Všichni si pamatujeme, jak složitě jednání probíhala, začala vloni v březnu, skončila na Štědrý den 2020. Pokud mi v dohodě něco chybí, pak je to pokračování výměny studentů v rámci programu Erasmus, sama udělám maximum, aby se tato forma spolupráce s Británií obnovila," říká místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová. Ratifikace Evropským parlamentem definitivně potvrzuje dosud provizorní dohodu, která začala platit již 1. ledna 2021.

Dohoda je podle Dity Charanzové kompromisem, v němž obě strany musely někde ustoupit: „Stále trvám na tom, že brexit je krok, který nepřináší výhody jedné ani druhé straně, považuji ho za chybu. Určitě to pocítí i ty české firmy, které se soustředily právě na britský trh. Pozitivně vnímám, že jsme jako EU neustoupili z hlavních priorit při vyjednávání, které byly stanoveny už v počátečním mandátu. Spojené království dobrovolně odešlo z EU i z jednotného trhu, nemůže mít tedy stejná práva jako členské státy, jinými slovy jen těžit z výhod členství v unii.“

S vystoupením Británie z jednotného trhu končí i volný pohyb osob, a s tím i možnost volně pobývat, pracovat či studovat na území EU nebo Británie. Krátkodobé výjezdy do 90 dnů budou nadále možné, Evropané však při cestách do Spojeného království budou nově potřebovat pas. Nyní pouze dobrovolně, od konce září 2021 už povinně.