EP bude hlasovat silnou rezoluci k Rusku, žádá rozšíření sankcí i novou strategii EU

Evropský parlament čeká zítra debata na téma vztahu s Ruskem, ve čtvrtek pak bude hlasovat o přijetí příslušné rezoluce.

“Jsem ráda, že Parlament tento bod na jednání zařadil a že se mi podařilo iniciovat silný text rezoluce, která se věnuje i českému případu Vrbětice. Spojili jsme síly, abychom vyslali světu silný vzkaz ohledně aktivit Ruské federace, jejíž agresivita se stupňuje.

Dnes jsme dojednali silný text rezoluce, na jehož podobě se vedla debata napříč politickým spektrem v EP. Zapojily se všechny hlavní parlamentní frakce Renew Europe, EPP, SD, ECR a Zelení. Očekávám proto velmi silnou podporu parlamentu při čtvrtečním hlasování o této rezoluci. 

Budeme požadovat rozšíření sankcí vůči ruskému režimu. Konkrétní kroky by měly postihnout zejména oligarchy z nejbližšího okolí ruských autorit a jejich rodin, mělo by dojít ke zmražení jejich účtů v Evropě i pozastavení vydávání víz pro vstup do EU. Žádáme také přenastavení celkové strategie EU vůči Rusku,“ komentuje nadcházející jednání Dita Charanzová, místopředsedkyně Evropského parlamentu.

„Rezoluce připomíná spáchání teroristického aktu na našem území, věnuje se případu Alexeje Navalného a vojenským provokacím na ukrajinské hranici.

Jsem velmi ráda, že rezoluce vyjadřuje Česku plnou solidaritu a požaduje silná opatření evropských zemí v odpovědi na tento útok. Chtěla bych touto cestou stejně jako rezoluce i já poděkovat, jako občan České republiky i jako místopředsedkyně Evropského parlamentu, všem členských státům, které Česku vyjádřily podporu a učinily vlastní diplomatická opatření zejména formou vyhoštění ruských diplomatů ze svých území," uzavírá Dita Charanzová.