Evropský parlament dal stopku dohodě s Čínou

„Investiční dohoda s Čínou čeká na ratifikaci Evropským parlamentem. Ochlazení vzájemných vztahů z posledních týdnů nás ale přimělo nakonec schvalovat zcela jiný text. Ten mj. znovu připomíná neutěšenou situaci v oblasti lidských práv v Číně a nabádá Evropu k větší ostražitosti proti kybernetických hrozbám,“ popisuje dnešní hlasování v Evropském parlamentu jeho místopředsedkyně Dita Charanzová a dodává: "Jsem ráda, že se do usnesení dostala také výzva k pokračování v jednání o obchodní dohodě s Taiwanem. Vyhrocené vztahy s Pekingem by nám v tom neměly nijak bránit. Osobně bych si přála, aby se EU - Taiwan dohoda stala i jedním z témat českého předsednictví EU v příštím roce." 

Investiční dohoda EU – Čína byla sjednána před koncem loňského roku, čeká na ratifikaci EP. „K tomu za této situace rozhodně nedojde. Celá geneze tohoto příběhu začala už v březnu, kdy jsme vůči Čínské lidové republice kvůli potlačování lidských práv použili nový sankční nástroj (Magnitsky act). Reakce Číny na sebe nenechala dlouho čekat, rozhodla se sankcionovat představitele EU, včetně pěti europoslanců a také čtyři unijní subjekty.“

EP se proto v souvislosti s tímto vývojem podle Dity Charanzové rozhodl propojit obě otázky, a v dnes hlasovaném usnesení říká, že pokud nebudou čínské sankce zrušeny, není důvod k ratifikaci investiční dohody. Usnesení dále opět vyjadřuje znepokojení nad situací v Sin-ťiangu, připomíná systematické porušování lidských práv Čínou a odsuzuje dezinformační kampaně, které Čína vede ve světě. „Unie by také měla najít dostatek odhodlání k dalším cíleným sankcím vůči Číně, pokud na druhé straně nebude patrna jasná vůle situaci lidských práv v Sin-ťangu aktivně řešit,“ uzavírá Dita Charanzová.