Ve Štrasburku byla zahájena Konference o budoucnosti Evropy

„Začínáme dnes a končit budeme na jaře příštího roku. Konference o budoucnosti Evropy je naprosto mimořádná akce, která zahrnuje stovky dílčích projektů, debat a diskuzí, které budou probíhat v celé EU, a to fyzicky i virtuálně. My politici se budeme se ptát, jakou unii si lidé přejí. Teď je ten správný čas naslouchat, evropský projekt se za poslední roky vzdálil tomu, co si od něj Evropané slibují, proč mu věří. Jsem ráda, že jsme se odhodlali k tak rozsáhlé akci, která v historii EU nemá obdoby. A věřím, že tuhle příležitost nepromarníme, žádná další přijít nemusí,“ říká Dita Charanzová, místopředsedkyně Evropského parlamentu a zároveň zástupkyně této instituce na plenárním zasedaní Konference.

„Epidemie, bezpečnost, hybridní hrozby, digitalizace světa, ekologické výzvy, migrační krize. Evropa si za posledních pár let prošla řadou zatěžkávacích zkoušek. Otázka je, zda nám politikům občas při tom proplouvání rozbouřenými vodami neunikalo, jestli ta loď s názvem Evropská unie směřuje tam, kam by si přáli její občané. Z bruselské bubliny se problémy mohou zdát jiné a jinde, než ve skutečnosti jsou,“ říká Dita Charanzová.

Dnešní první plenární zasedání konference se skládá ze zástupců Evropského parlamentu, Rady, Evropské komise a národních parlamentů příště už na něm nebudou chybět ani občané členských zemí. Závěry z konference a pokyny týkající se budoucnosti Evropy se očekávají nejpozději na jaře 2022, Evropský parlament, Rada a Evropská komise se zavázaly, že se jimi v rámci svých pravomocí budou zabývat. Česká republika by měla mimo jiné pracovat při svém předsednictví na prvotní implementaci těchto doporučení.

Součástí Konference je také digitální platforma v jazykových mutacích všech členských států. „To je také místo, kde budou v průběhu trvání všech akcí shromažďovány a analyzovány dílčí závěry a podněty. Kromě této platformy budou probíhat stovky akcí v členských zemích EU, které budou organizované regionálními nebo celostátními institucemi, zapojit se jako organizátor takové debaty ale může doslova kdokoli,“ uzavírá Dita Charanzová.

 

Podrobné informace najdete na futureu.europa.eu.